Druhy Levandule - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 

Lavandula angustifolia.

Názvom asi najznámejšia spomedzi levandúľ, nepatrí však medzi vzhľadovo najnápadnejšie. Má nižší vzrast, asi 30 - 40 cm. Pri správnom strihaní ani s výhonkami nedosahuje výšku 60 - 70 cm. Na Slovensku je nazývaná aj ako levanduľa úzkolistá, levanduľa pravá. V susednej Českej republike ju volajú levandule lékařská. V Maďarsku ju volajú výlučne iba ako levanduľa francúzska. V Chorvátsku ju zvyknú nazývať aj chorvátskou levanduľou. Spomedzi druhov levandule je jediná, ktorá sa užíva aj ako čaj, resp. pri tomto druhu sa tvrdí, že má liečivé účinky. Na svojich stonkách má menej kvetov, farebne je menej výrazná. Na 1 liter oleja sa spotrebuje až 130 - 140 kg kvetov, pre porovnanie pri Levanduli X Intermedia je to iba cca 60 kg kvetov. Jej cena oleja je vyššia. Levanduľa úzkolistá sa používa prevažne vo farmaceutickom priemysle, zriedkavo pre masážne účely, resp. ešte i vparfumérskom priemysle.
Spomedzi všetkých druhov levandúľ kvitne najskôr. Jej kvitnutie je datované na jún. Droga (kvet) sa zbiera pred úplným rozkvitnutím, následne sa kvet (lavandulae flos) suší, resp. spracováva na olej (lavandulae aetheroleum). Väčšinou sa zbiera ručne v neposlednom rade i pre svoj nižšiu výšku. Droga obsahuje 0,50
5 % oleja, ktorého hlavnou zložkou je linalil acetát (cca 30 - 60 %) a linanlool (cca 20 - 50 %). I pri tomto, tak ako i pri ostatných druhoch levandule, je kvalita oleja výrazne ovplyvnená mierou a dĺžkou slnečného svitu. Je pomerne dobre odolná voči mrazom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky