Otazky2 - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 
 


Kedy rozmnožovať levandule s najmenšou prácnosťou?

O rozmnožovaní sme toho popísali veľa, ale v krátkosti: Najvhodnejším obdobím je jeseň. Prečo práve jeseň? Okrem iného i z dôvodu dostupnosti odrezkov. Vykonáte rez na vlastnej levanduli a zostrihnuté odrezky použijete pre vlastné rozmnoženie. V jeseni je dostatok vlhkosti a prikrytie rastliny fľašou (PET alebo zaváraninovou) zabezpečí väčšiu odolnosť rastliny voči mrazom. Pre viac informácií si pozrite naše stránky, kde sme toho o tom popísali dosť.


Ako strihať levanduľu?

Pán zadávajúci otázku mal asi na mysli, ako vykonať rez levandúľ. Levanduľa je poloker a dá sa vcelku dobre tvarovať. Väčšinou sa odporúča strihať ju do tvaru pologule. Často sa však tvaruje aj ako strom. V spodnej časti sa udržiava holý kmeň a vyššie sa nechá rozrásť ako koruna stromu. Okrem prvých rokov úplne stačí rez vykonať jedenkrát ročne. A rez sa vykonáva do výšky 1/2, niekedy až 1/3 zelených výhonkov. Všeobecným pravidlom je, že sa nezastriháva do zdrevnatenej časti rastliny. Ale i v tomto prípade existujú výnimky. Napr. ak po oteplení na jar levanduľa nejaví známky prebúdz ania, nerašia sa nové výhonky (napr. existuje podozrenie vymrznutia), ako posledná pomoc pomôže extremný rez i do zdrevnatených častí rastliny, a to vo výške cca 8 - 10 cm nad zemou,  podľa možností do tvaru pologule. Tým, že ju radikálne zostrihneme, v niektorých prípadoch (ak nie je úplne vymznutá) môže rastlina aktivovať svoje skryté rezervy a môže začať rašiť nové výhonky. Treba ale rátať s tým, že v lete bude oveľa skromnejšie rozrastená.


Aké sú nebezpečenstvá pri pestovaní levandúľ, aké má jej pestovanie nevýhody?

S úsmevom na tvári môžem povedať, že v čase kvitnutia sú najväčším nebezpečenstvom pre kvitnúcu levanduľu okoloidúci ľudia, ktorí niekedy bez ostychu a hanby sa vrhnú a oberajú kvety.
Ale vážne, v čase kvitnutia jej stonky čnejúce na všetky strany môže lámať silný vietor alebo pri letných búrkach krupobitie.
Za daždivých, najmä dlhotrvajúcich daždivých  dní  môžu jej korienky zhniť v dôsledku nadmerného množstva vody. Výdatne sa robí zálievka iba pri jednoročných rastlinách, keď vzniká riziko spálenia ešte mladej rastliny.


Pri veľkých a studených zimách bez snehovej prikrývky je na Slovensku (a nielen u nás) vysoké riziko vymrznutia rastliny.

Ak je začiatok leta bohatý na dážď, môže sa na rastline vytvoriť bohatšia kulisa kvetov (dlhšie stonky, viacrozvetvení na niektorých druhoch), ale ak daždivé počasie pokračuje aj počas júna - júla, tak levanduľa bude strácať na vôni. Hlavne odrody, ktoré dozrievajú už v júni.


Kedy zbierať levanduľu?

Táto otázka je zložitá a odpoveď záleží od toho, pre aký účel bude levanduľa po zbere použitá. Podrobný článok je už v príprave.


Kedy a za akých podmienok vykonať zber kvetov?

Levanduľa sa zbiera výlučne po niekoľko dní trvajúcom teple, za horúceho dňa, čo je zvyčajne okolo obeda. V teple sa totiž vonné zložky hromadia najviac v kvetoch, v kvetnej časti. Podrobný článok je už v príprave.


Onedlho pokračujeme.



 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky