SadenieZoSemien2 - Naša levanduľa

 Hľadaj na stránke 
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

 

Sadenie zo semien II.




Pokračujeme v seriály o sadení levandule zo semienok. Opätovne zdôrazňujeme, že tento spôsob sadenia je najzložitejší a najpomalší. Naposledy sme písali o vložení semienok do chladničky (viac informácií TU). Po približne 14-tich dňoch vyberieme sáčok z chladničky.


Prichystáme si malé nádobky na sadenie (napr. kelímky od jogurtov), sáčky, zeminu, gumičky a samozrejme semienka po stratifikácii. Kelímky môžu, ale nemusia, mať prederavený spodok.







Aká zemina? Možno vám pomôžu vyššie uvedené obrázky. Prosím v žiadnom prípade to nepovažujte za reklamu, chceli sme iba ilustrovať, že v ponuke je dostatok rôznych zemín. Aká zemina je najlepšia ? Na túto otázku sme nezistili správnu a stopercentnú odpoveď. My najčastejšie do kelímkov dávame obyčajnú zeminu zo záhradky, ktorú zmiešame s jemným štrkom (kamienky s frakciou 2 - 4 mm), resp. so zeminou na sadenie. Tento mix sa nám vcelku osvedčil. Samotné kamienky (štrk) podporujú neskôr tvorbu korienkov. Môžete použiť aj zeminu s kremičitým pieskom, resp. zeminu s jemnou a vzdušnou štruktúrou. Dostupných je veľké množstvo rôznej zeminy na vegetatívne množenie a výsev semien (viď obrázky vyššie).



Pripravené kelímky naplníme zeminou a polejeme vodou. Ak je zemina správne namiešaná, voda pomaly vsiakne do pôdy. Ak je zemina príliš ľahká alebo príliš tvrdá, voda sa drží na vrchu a voda sa vstrebe po dlhšom čase. Naopak, ak sa vstrebe rýchlo, je v nej veľa štrku (kamienkov). Na vlhkú zeminu do každého kelímku  umiestnime 2 - 6 semienok podľa veľkosti kelímkov. Podľa možnosti rovnomerne rozložíme. Tento úkon je ťažký, nakoľko semienka i zemina sú vlhké, lepia sa na prsty či na pinzetu. Vyžaduje si to trpezlivosť. Ak sú semienka rozložené v kelímku, jemnou (ľahkou) zeminou posypeme vrch, ako keby sme ju posolili.

POZOR, ak sa na semienka dostane veľa zeminy, jednoducho nevyklíčia, ak jej tam však dáme málo, tak pri raste budú málo stabilné hlavne v prvej fáze rastu.

Takto pripravené kelímky prikryjeme, najlepšie bielym igelitovým sáčkom a uchytíme gumkou (viď obrázok). Položíme ich na svetlé teplé miesto, napr. na parapetné okno, a čakáme. Namiesto kelímkov si možeme zakúpiť aj rašelinové
zakoreňovače a sadiť do nich.

Už po jednom - dvoch dňoch sa vnútri na sáčku vytvoria kvapôčky vody, čo je znak toho, že je tam dostatok vody a vytvára sa vlastná mikroklíma. Do dvoch týždňov by semiačka mali vyklíčiť. Ak začnú klíčiť skôr, znamená to, že sú na príliš teplom mieste. Skúsme mierne zregulovať teplotu. Pozor, ak ich však preložíme na príliš chladné miesto, uškodíme im. Semienka na klíčenie potrebujú teplotu nad 15 °C.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky